Musikkens Venner: Forskjell mellom sideversjoner

Fra Moss byleksikon
Hopp til navigeringHopp til søk
Ingen redigeringsforklaring
Ingen redigeringsforklaring
 
(3 mellomliggende versjoner av 2 brukere er ikke vist)
Linje 1: Linje 1:
'''Musikkens Venner''' i Moss og omegn. Foreningen ble stiftet 15. oktober 1953 på initiativ av Einar  O. Solstad med formål å arrangere kvalitetskonserter, hovedsakelig med klassisk musikk. Hvert år arrangeres det rundt 10 konserter, som holdes i forskjellige lokaler rundt om i byen, oftest på Arena og på Kirkeparken vg skole, men også på Alby og Allaktivitetshuset.


'''Musikkens Venner''' i Moss og omegn. Foreningen ble stiftet 15. oktober 1953 på initiativ av Einar  O. Solstad med formål å arrangere kvalitetskonserter, hovedsakelig med klassisk musikk. Hvert år arrangeres det rundt 10 konserter, som holdes i forskjellige lokaler rundt om i byen, oftest på Arena og på Kirkeparken vg skole, men også på Alby og Allaktivitetshuset. Mindre ensembler eller solokonserter er regelen, alltid med topp utøvere. En ny populær, konsertserie er «Hjertekammerkonserter» der profesjonelle utøvere og unge talenter spiller sammen. Alt arbeid med Musikkens Venner gjøres på frivillig basis. Foreningens økonomi hviler på de ca. 130 medlemmenes oppslutning og bidrag fra Moss Kommune og Norsk Kulturråd. Foreningen er tilsluttet Klassisk – nettverk av konsertarrangører (tidligere Musikkens Venners Landsforbund) som formidler statlige midler og tilbyr subsidierte konsertturneer som Bamsekonserter for små barn, prisvinnerkonserter og holder fagkonferanser.
Mindre ensembler eller solokonserter er regelen, alltid med topp utøvere. En ny populær, konsertserie er «Hjertekammerkonserter» , der profesjonelle utøvere og unge talenter spiller sammen.  
 
Alt arbeid med Musikkens Venner gjøres på frivillig basis. Foreningens økonomi hviler på de ca. 130 medlemmenes oppslutning og bidrag fra Moss Kommune og Norsk Kulturråd. Foreningen er tilsluttet Klassisk – nettverk av konsertarrangører (tidligere Musikkens Venners Landsforbund) som formidler statlige midler og tilbyr subsidierte konsertturnéer som Bamsekonserter for små barn, prisvinnerkonserter og avholder også fagkonferanser.
 
I 2023 var oppslutningen så liten at foreningen la ned virksomheten. Men to år senere ble det blåst liv i den igjen. Det nye styret tror at det finnes et marked for den klassiske musikkformen i Moss og har flere konserter på trappene.




''EV''
''EV''


'''Kilde''': Karin Ellefsen
'''Kilder''':
 
* Karin Ellefsen
 
* Moss Avis
 


[[Kategori: foreninger]]
[[Kategori: Musikk]]

Siste sideversjon per 7. okt. 2025 kl. 13:25

Musikkens Venner i Moss og omegn. Foreningen ble stiftet 15. oktober 1953 på initiativ av Einar O. Solstad med formål å arrangere kvalitetskonserter, hovedsakelig med klassisk musikk. Hvert år arrangeres det rundt 10 konserter, som holdes i forskjellige lokaler rundt om i byen, oftest på Arena og på Kirkeparken vg skole, men også på Alby og Allaktivitetshuset.

Mindre ensembler eller solokonserter er regelen, alltid med topp utøvere. En ny populær, konsertserie er «Hjertekammerkonserter» , der profesjonelle utøvere og unge talenter spiller sammen.

Alt arbeid med Musikkens Venner gjøres på frivillig basis. Foreningens økonomi hviler på de ca. 130 medlemmenes oppslutning og på bidrag fra Moss Kommune og Norsk Kulturråd. Foreningen er tilsluttet Klassisk – nettverk av konsertarrangører (tidligere Musikkens Venners Landsforbund) som formidler statlige midler og tilbyr subsidierte konsertturnéer som Bamsekonserter for små barn, prisvinnerkonserter og avholder også fagkonferanser.

I 2023 var oppslutningen så liten at foreningen la ned virksomheten. Men to år senere ble det blåst liv i den igjen. Det nye styret tror at det finnes et marked for den klassiske musikkformen i Moss og har flere konserter på trappene.


EV

Kilder:

  • Karin Ellefsen
  • Moss Avis