Hopp til innhold

17 mai 1837

Fra Moss byleksikon

17. mai 1837 ble en regnfull, men livlig festdag i Moss. Kanonsalutter, musikk, flaggpyntede skip og fyrverkeri satte preg på byen fra morgen til kveld.

Aftenmåltid i Klubselskapet etter feiringen. Illustrasjon: Mossiana – O. P. Nyquist.
Vær Regn og dårlig vær
Sentrale steder Byens gater, Mossesundet og Klubselskapet
Program Kanonsalutter, borgermusikk, fyrverkeri, prosesjon og aftenmåltid
Årets særpreg En stor kveldsfeiring ved Mossesundet

Feiringen

Dagen startet med 16 kanonskudd, etterfulgt av salutt fra et skip i Mossesundet. Skipene i sundet var pyntet med flagg, og borgermusikken marsjerte gjennom gatene mens den spilte nasjonale sanger.

Om kvelden ble det arrangert et stort fyrverkeri over sundet. Bluss ble tent både i vannet og på motsatt strand, mens musikk lød fra et skip ved brygga. Etter fyrverkeriet fortsatte de fremmøtte gjennom gatene, og uvanlig mange mennesker var ute til tross for været.

Kvelden ble avsluttet med et flere timer langt måltid i Klubselskapet, der det ble skålt til ære for dagen.

Kilder og videre lesning

1836 Årsoversikten 1845